Ja

„Wiem, co wybieram” sposobem na zdrową dietę

Gwarancję wyboru odpowiednich produktów daje logo programu „Wiem, co wybieram”.

Znajdziesz je na opakowaniach wybranych produktów Delecta.

 

O co chodzi?

„Wiem, co wybieram” to Międzynarodowy Program Znakowania Produktów Żywnościowych.  Powstał, aby ułatwić wybór produktów, które zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych. Sięgając po artykuły oznaczone logo „Wiem, co wybieram” mamy pewność, że zawarte w nich tłuszcze nasycone, kwasy tłuszczowe typu trans, sól oraz cukier nie przekraczają poziomu wyznaczonego przez międzynarodowe standardy żywieniowe.

 

Skąd ta pewność?

Wszystkie produkty kwalifikowane do programu są wcześniej starannie badane, a ich skład jest dostosowywany do ostrych kryteriów, opracowanych przez niezależnych naukowców. Wymagania programu spełnia cała gama galaretek Delecta, słodkie przekąski: naleśniki, oponki i placuszki Delecta oraz kawa Anatol w trzech wersjach: klasyczna, mocna i o smaku wanilii.

Logo „Wiem, co wybieram” ułatwia sięganie po zdrowsze produkty bez wnikliwego czytania etykiet. Jeden rzut oka na sklepową półkę wystarczy, by wybrać produkt, który stanie się częścią dobrze ułożonej diety.

 

Siła autorytetu

Program „Wiem, co wybieram” zyskał poparcie między innymi Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą.

 

Co w nadmiarze szkodzi?

Tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu we krwi, zwiększają ryzyko zachorowania na zawał serca. Występują w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego np.: maśle, śmietanie, czerwonym mięsie, kiełbasie, jajach, a także w słodyczach, czekoladzie i w produktach smażonych.

Kwasy tłuszczowe typu trans zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca. Są obecne w margarynie, maśle roślinnym, ciastkach, frytkach, chipsach, krakersach, batonach czekoladowych, słodyczach, oraz zupach w proszku.

Sól. Zbyt duża zawartość soli w diecie powoduje wzrost nadciśnienia tętniczego. Nadmierną ilość soli mają produkty typu fast food, sos sojowy, solone orzeszki, słone paluszki, popcorn, chipsy, sosy z torebki, kostki rosołowe, zupy i dania zalewane wrzątkiem.

 

Czy wiesz, że…

Logo programu „Wiem, co wybieram” widnieje już na 5000. tysiącach produktów. Na świecie program jest znany pod nazwą „Choices” i obecny m.in. w Czechach, Holandii, Francji, Belgii, Czechach, Portugalii, Włoszech, Grecji i RPA.

 Artykuł pochodzi z magazynu Delektynka

komentarzy /0/
Skomentuj