Ja

Daj się złapać w Sieć!

Kupiłaś seler naciowy, bo była promocja i teraz masz kłopot, co z nim zrobić? Zajrzyj do Internetu, gdzie na stronach i forach* kulinarnych znajdziesz wiele przepisów, porad i inspiracji na pyszne sałatki, dania obiadowe czy desery. Polecają je osoby takie jak Ty!

By szybko odnaleźć określoną informację, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej* takiej jak Gogle (www.google.pl) czy Netsprint (www.netsprint.pl). Wystarczy wpisać szukane hasło np. „seler naciowy” i  gotowe! - ciekawe strony same pojawią się na ekranie.

Leje jak z cebra, a czas najwyższy zapłacić rachunki? Nie wychodź, bo grypa czai się za rogiem. Dzięki bankowości elektronicznej, wszelkie płatności wykonasz z domu, logując się* na stronie internetowej. Oszczędzisz czas i pieniądze. Opłaty za przelewy internetowe są dużo niższe niż pocztowe lub nie ma ich wcale. Zapytaj w swoim banku!

Ile razy poczta zgubiła Twoją przesyłkę lub list dostarczono z opóźnieniem? Wysyłaj

e-maile* (czyt. „imejle”). Wiadomości przesłane pocztą elektroniczną* trafiają do odbiorcy natychmiast po wysłaniu. Załóż adres e-mail, zainstaluj program pocztowy i pisz do przyjaciół i rodziny na całym świecie. To nic nie kosztuje!

Córka wyjechała do Irlandii i już nie rozmawiacie tak często, jak kiedyś? Dzięki komunikatorom internetowym*, takim, jak na przykład Skype, będziecie w stałym kontakcie.

Zainstaluj program, kup słuchawki z mikrofonem i rozmawiaj do woli nic nie płacąc!

W globalnej, internetowej sieci jest miejsce dla każdego – daj się złapać i przekonaj się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 

Słowniczek internauty*

Internet – ogólnoświatowa sieć komputerowa.

Gładzik – ang. Touchpad, panel dotykowy, w laptopach zastępuje mysz.

Mysz – urządzenie wskazujące, umożliwiające nawigację.

Forum dyskusyjne – miejsce wymiany informacji i poglądów przez internautów.

Wyszukiwarka internetowa - to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom Internetu znalezienie informacji w sieci.

Logować się – rejestrować się na stronie internetowej używając nadanego identyfikatora (loginu), by uzyskać dostęp do określonych informacji.

E-mail – list elektroniczny.

Poczta elektroniczna - to usługa internetowa, służąca do przesyłania wiadomości elektronicznych (e-maili).

Komunikator internetowy – program komputerowy, umożliwiający przesyłanie natychmiastowych wiadomości tekstowych, głosowych i obrazu.

 

Czy wiesz, że…

Internet, internauci, a także programiści i informatycy mają swojego świętego patrona? Jest nim Św. Izydor z Sewilli.

komentarzy /0/
Skomentuj