Ja

Co za ziółko!

Rosnące tam zioła i kwiaty zawierają cenne substancje wspomagające gojenie ran i leczenie chorób. Mogą też pomóc w codziennej pielęgnacji skóry i utrzymaniu młodego wyglądu.

Leki z zielnika

Leczenie chorób z zastosowaniem ziół nosi nazwę ziołolecznictwa lub fitoterapii. Na dalekim wschodzie – w Ukrainie, Rosji czy Kirgizji zielarze cieszą się równie wysokim prestiżem, co medycy z przychodni. Także na zachodzie lekarze coraz chętniej zamiast tradycyjnych, chemicznych leków zalecają ziołowe herbatki i przepisują ziołowe preparaty. Ich zaletą jest łagodniejsze działanie, brak toksyn i ograniczona ilość skutków ubocznych. Najczęściej wykorzystywane w lekarstwach zioła to m.in. mięta, szałwia i tymianek. Posiadają właściwości antyseptyczne, dlatego dodaje się je do specyfików na ból gardła. Ze względu na orzeźwiający i uspokajający zapach pojawiają się również często w maściach i olejkach przeciw bólowi głowy.

 

Kosmetyki z łąk i pól

Roślinne składniki obecne są m.in. w szamponach, tonikach i kremach. Najczęściej znajdziemy w nich wyciągi z łopianu – działającego przeciwzapalnie, pokrzywy – wzmacniającej włosy i przeciwdziałającej łojotokowi oraz lawendy i rozmarynu – przedłużających młodość skóry. W nawilżających preparatach do cery suchej spotkamy popularny „mlecz” - czyli mniszek lekarski. Kosmetyki do cery tłustej wzbogaca się lnem i dziurawcem - ziołami o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Z kolei kremy i maseczki do cery dojrzałej zawierają często czarny bez, który odświeża skórę i ściąga zmarszczki.

 

Maseczka ziołowa dla cery suchej i wrażliwej

Po 2 łyżki rozdrobnionego suszu z rumianku i szałwii zalej gorącą wodą tak, aby powstała gęsta papka. Dodaj do niej żółtko i łyżkę twarogu, dokładnie wymieszaj. Nałóż na twarz i szyję na 30 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

 

Zbierać czy nie?

Dawno temu ludzie zbierali zioła sami, a potem suszyli je za przydomowymi piecami. Dzisiaj jednak nie zaleca się takiego postępowania – ze względu na wszechobecne zanieczyszczenie terenu. Zioła rosnące w okolicach dróg czy fabryk bardzo łatwo wchłaniają szkodliwe substancje ze spalin i dymów, które ujawniają się w procesie suszenia. Dlatego lepiej kupić odpowiednie zioła w postaci suszu lub gotowej herbatki w aptece albo specjalistycznym sklepie zielarskim. Mamy wówczas gwarancję, że pochodzą one z terenów ekologicznie czystych.

 

Czy wiesz, że…

Pierwsze leki ziołowe – maści i syropy pojawiły się wśród starożytnych Sumerów, Babilończyków i Egipcjan, na przełomie 3. i 4. tysiąclecia p.n.e. Opisano wówczas kosmetyczne i lecznicze właściwości kilkuset ziół – w tym pokrzywy i mięty.

Niektórych ziół nie trzeba suszyć ani destylować z nich substancji aktywnych. Świeże liście szczawiu przyłożone na miejsce poparzone przez pokrzywę złagodzą pieczenie. Liść babki lancetowatej doskonale tamuje lekkie krwawienie ze startego łokcia lub kolana.

komentarzy /0/
Skomentuj