Zarejestruj się Zaloguj
rozwiń 1
Malowanie jaj
  • Drukuj
  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 ocen Dziękujemy za ocenę! Przepis można ocenić tylko raz! Twoja ocena została zmieniona.

Malowanie jaj

Podczas gdy kuchnia tuż przed Wielkanocą jest miejscem zarezerwowanym raczej dla mamy i babci, tatusiom proponujemy zaangażowanie się wraz z dziećmi w zdobienie pisanek. Technik do wyboru mamy całe mnóstwo – od najprostszych naklejanek, po wyszukane batiki.

Dla najmłodszych

Dzieciom w wieku 2-4 lata proponujemy kraszanki, czyli jaja jednokolorowe, barwione tylko naturalnymi substancjami. Prosimy dziecko o obranie cebuli, przygotowanie łupin orzecha włoskiego, kory dębu lub jabłoni, kwiatu malwy, rumianku i in. Do kilku naczyń wkładamy nasze barwniki i jajka, zalewamy wodą i gotujemy ok. 20 minut. Intensywność koloru zależy od czasu gotowania. Na każdej kraszance możemy następnie wyskrobać dowolne motywy. Tak przygotowane jajo nosi nazwę skrobanki lub rysowanki i często spotykane jest na Śląsku. Tradycyjne, jednokolorowe kraszanki były najpopularniejsze na Pomorzu. 

Barwnik

Kolor kraszanki

Łupiny cebuli

Rudy, brązowy

Sok z buraków

Różowy

Kora jabłoni, kwiat rumianku

Jasnożółty

Łupiny orzecha włoskiego lub kora dębu

Czarny

Kwiat ciemnej malwy

Fioletowy

Listki barwinka lub pędy młodego żyta

Zielony

Dla nieco starszych

dobrą techniką będzie oklejanie. W tym celu trzeba przygotować: klej, kolorowy papier, włóczki, skrawki materiału, liście ziół, drobne gałązki, lub dla najbardziej leniwych – gotowe naklejki. Pole do popisu ogromne, zważywszy, że oklejone np. listkami pietruszki jaja można włożyć do barwnika i później odkleić listki. Otrzymamy wówczas przepiękną kraszankę z białymi motywami. Naklejanie papierowych wycinanek najpopularniejsze było w okolicach Łowicza i Krakowa, natomiast oklejanki z włóczki to technika charakterystyczna dla Kurpiów.

Dla ambitnych

Dziesięciolatkowi możemy zaproponować technikę batiku, czyli zdobienie za pomocą płynnego wosku i barwnika. Najprostszym narzędziem nakładania rozpuszczonego wosku będzie delikatne piórko, kredka, ołówek lub kawałek patyka z zatkniętą szpilką. Główkę szpilki zanurzamy w wosku i szybko „rysujemy” na jajku wzór. Następnie jajo wrzucamy do barwnika. Po ostygnięciu delikatnie zdrapujemy wosk. Technika dość czasochłonna i wymagająca precyzji.

Czy wiesz, że…

Najstarsze polskie pisanki, pochodzące z X w. znaleziono podczas archeologicznych wykopalisk na opolskiej wyspie Ostrówek. Zdobione były techniką batiku.

Dawniej zdobieniem pisanek zajmowały się wyłącznie kobiety. Mężczyźnie nie wolno było wchodzić do izby podczas ich pracy, a jeśli już tak się stało, odczyniano urok, jaki mógł on rzucić na jajko.

UWAGA!!!

Bez względu na wiek dziecka i technikę zdobienia, zawsze zagwarantuj mu bezpieczeństwo i nadzoruj wszystkie etapy pracy!

Ciekawe tematy

Zimowe zabawy na powietrzu

Zimowe zabawy na powietrzu

Zima to wspaniały czas na aktywną zabawę na powietrzu. Jak przekonać do tego dorosłych?

Więcej
Ferie – czas na odpoczynek

Ferie – czas na odpoczynek

Nareszcie ferie! Czekasz na nie z takim samym wytęsknieniem, jak Twoje dziecko?

Więcej
Niania potrzebna od zaraz

Niania potrzebna od zaraz

Zaufana i doświadczona niania to prawdziwy skarb.

Więcej

Przepisy