Zarejestruj się Zaloguj
rozwiń 1
Kiedy rządzi JA - czyli jak rozpoznać egoistę?
  • Drukuj
  • Currently 4.5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2 ocen Dziękujemy za ocenę! Przepis można ocenić tylko raz! Twoja ocena została zmieniona.

Kiedy rządzi JA - czyli jak rozpoznać egoistę?

„A co JA z tego będę miał?” – czasem można usłyszeć od osoby, do której zwracamy się z prośbą o pomoc, radę czy drobną przysługę. Nie zawsze słowa te padają z ust naszego rozmówcy, nierzadko więcej mówi jego skrzywiona mina lub dwuznaczny uśmiech. Czy żyjemy w czasach egoistów?

Farbowany lis?

Egoista to człowiek, który w swoim działaniu kieruje się przede wszystkim własnym interesem. Oczekiwania i dobro drugiej osoby są dla niego mniej ważne, a w skrajnych przypadkach zupełnie nieistotne. Nie oznacza to jednak, że musi to być ktoś nieuprzejmy, arogancki czy niesympatyczny. Jeśli wymaga tego sytuacja, z uśmiechem i życzliwością potrafi zaskarbić sobie zaufanie, widząc w takim zachowaniu profity dla siebie. Egoistycznie można kochać swoich bliskich, tak mocno utożsamiać się ze swoją pracą czy grupą, w jakiej się przebywa, by dla ich interesu lekceważyć dobro rodziny, przyjaciół. Można być egoistą w domu, a doskonałym przyjacielem w firmie.

Jak go widzą?

Człowiek dbający wyłącznie o swój interes nie potrafi postawić się w sytuacji drugiej osoby, nie umie wczuć się w jej rolę. Zanim zaoferuje pomoc, najpierw przekalkuluje czy mu się to opłaca i ile na tym zyska. Egoista, jeśli jest mu to na rękę, nigdy nie ma dla nas czasu, skrupulatnie rozlicza się ze wszelkich przysług, wykorzystuje znajomości, by polepszyć swoją sytuację, bez względu na koszt, jaki poniosą inni. Przyjaźni się tylko z osobami, które mogą mu coś załatwić lub ułatwić. Gdy pożyczy przysłowiową szklankę cukru – zażąda zwrotu dwóch. W efekcie, gdy zostanie rozszyfrowany, szybko traci przyjaciół i zostaje sam.

 

Partner i przyjaciel

Przeciwieństwem egoizmu jest altruizm – postawa pełna zrozumienia, mająca na celu dobro innych. Altruista potrafi utożsamić się z sytuacją drugiej osoby i dla jej interesu podjąć działanie, wymagające rezygnacji z własnych potrzeb. O takich osobach często można usłyszeć, że są prawdziwymi przyjaciółmi, którzy „w nocy o północy” zawsze są gotowi stanąć u naszych drzwi, by służyć radą i pomocą. Silne przekonanie o tym, że dla własnej korzyści nie można skrzywdzić drugiego, podeptać jego praw, czy cudzym kosztem osiągnąć sukcesu – to charakterystyczne cechy altruisty, który wszystkich traktuje po partnersku.

 

Zachowaj czujność, ale daj szansę

Bezinteresowna postawa altruisty często spotyka się z nieufnością. Z dużą ostrożnością podchodzimy do osoby, która chce nam pomóc, nie oczekując niczego w zamian. Życzliwość odbieramy jak zakamuflowaną interesowność, szukamy „haczyka”, który przecież musi być gdzieś ukryty. Czy więc zrezygnować z czujności w świecie pełnym egoistów? Na pewno nie, ale koniecznie warto pamiętać, że zdecydowanie większą krzywdę może wyrządzić nam ktoś, dla kogo interes własny jest najważniejszy.

Od altruizmu do naiwności

Ludzie przyjmujący postawę altruistyczną mogą stać się łatwym celem dla egoisty, który bez skrupułów wykorzysta ich nieustanną gotowość do niesienia pomocy, wyczuje otwartość, uśpi czujność i będzie nakłaniał do dobra, tylko ze względu na nieustanną korzyść dla siebie. Zachowajmy ostrożność. Altruizm nie może przerodzić się w naiwność i mimowolną zgodę na wykorzystywanie.

Ciekawe tematy

Zimowe zabawy na powietrzu

Zimowe zabawy na powietrzu

Zima to wspaniały czas na aktywną zabawę na powietrzu. Jak przekonać do tego dorosłych?

Więcej
Ferie – czas na odpoczynek

Ferie – czas na odpoczynek

Nareszcie ferie! Czekasz na nie z takim samym wytęsknieniem, jak Twoje dziecko?

Więcej
Niania potrzebna od zaraz

Niania potrzebna od zaraz

Zaufana i doświadczona niania to prawdziwy skarb.

Więcej

Przepisy